Styczeń to czas nie tylko sesji na studiach, ale również dobry moment na organizację nauki do matury i innego typu egzaminów. Dlatego zebrałam dla Was listę wskazówek jak się do nich przygotować. Mam nadzieję, że pomoże ona w ustawieniu sobie w głowie priorytetów oraz rozplanowaniu pracy tak, by uczenie się przyniosło sukces.

1. Czas na zajęciach jest bezcenny

To już nie są przelewki. Nie można ciągle powtarzać sobie, że „jakoś to będzie”. Czas wykorzystać zajęcia w 110%. Jeśli widzisz, że masz z jakimś zagadnieniem problem, nie zakładaj, że może później znajdziesz to w necie. Zapytaj swojego nauczyciela! Poproś, żeby naświetlił zagadnienie i podał przykłady. Gwarantuję Ci, że nauczyciele doceniają uczniów domagających się wiedzy.

2. W grupie siła

Często samemu jest ciężko się zmotywować, dlatego odrobina wzajemnej odpowiedzialności może pomóc:

  • Możecie założyć grupy, w których z założenia będziecie omawiać intrygujące bądź trudne pojęcia. Jeśli nie face-to-face to na mesie lub innym czacie. To nie tylko okazja, by wynieść więcej z zajęć, ale również szansa na nowe znajomości. 😊
  • Możecie też podzielić się zadaniami, wybrać osoby odpowiedzialne w danym tygodniu za robienie notatek lub zadawanie pytań — to opcja nie tylko fair, ale też zmuszająca wszystkich członków grupy do bycia aktywnym, co może być dobrze odebrane przez wykładowców, it’s a win-win.
  • Wybierzcie taki moment na spotkania, by pasował wszystkim członkom grupy, ważne jest by nikt nie zniechęcił się tylko dlatego że uniemożliwiono mu bycie z Wami — pamiętajcie, każda osoba jest na wagę złota, bo w grupie siła 💪

3. Wizualizacja

Stara jak świat wskazówka — zapisz najważniejsze fakty, zagadnienia, definicje na kartkach i użyj ich do powtórek lub wywieś w widocznych miejscach, żeby móc ciągle testować pamięć. W dzisiejszych czasach istnieje też mnóstwo aplikacji, które pomagają w nauce. Jeśli nie potrafisz uczyć się bez telefonu, poszukaj pomocy właśnie tam. Możesz robić quizy, słuchać swoich nagranych notatek lub zapisywać to czego jeszcze nie umiesz — wykorzystaj narzędzia pod ręką.

4. Perfect Spot

Niektórzy lubią uczyć się w łóżku i tylko wtedy, gdy wszyscy inni poszli już spać. Inni wolą uczyć się o świcie przy biurku i przy kubku gorącej kawy. Jeszcze inni skupią się wyłącznie w parku. Tylu ile nas jest, tyle jest ulubionych miejsc, pór i pozycji. WAŻNE jest, żeby znaleźć to ulubione miejsce i tę najdogodniejszą porę – target to przyswojenie jak największej ilości kluczowych informacji. Rzuć sobie wyzwanie, znajdź ten spot i sam przekonasz się, że to ma sens.

A girl at a pub waiting for people to serve - nobody's coming in germany!

5. Rób przerwy i zapobiegaj przemęczeniu

Jeśli spędzisz zbyt wiele czasu powtarzając stronę bierną czy budowę pantofelka, zmęczysz się do tego stopnia, że nie będziesz mógł na nie patrzeć. To, jak długą przerwę powinieneś sobie zrobić zależy od tego ile czasu poświęciłeś na naukę. Bądź realistą i postaw sobie realne wymagania. Badania pokazują, że dobrze dobrane przerwy poprawiają Twoją produktywność! 15-20 minut „oddechu” po 90 minutach nauki sprawi, że z nową energią siądziesz do kolejnego zadania.

Podczas przerwy:

  • Weź zwierzaka na spacer — pociecha się ucieszy, a Ty odetchniesz świeżym powietrzem i rozciągniesz się!
  • Uporządkuj swoją przestrzeń — podziel materiały w logiczne kupki, tak aby wyszukiwanie nowych zagadnień i pomocy nie zajmowało wieczność
  • Wstań i weź szybki prysznic — jeśli jesteś już na skraju wytrzymałości taki krótki prysznic ożywi Cię. Jeśli dasz radę, to spróbuj zimny. 🥶

6. Bądź fit i zadbaj o sen

Spożywanie „pierwszej lepszej rzeczy”, która nam wpadnie pod rękę nie jest najmądrzejszą strategią nauki. Zamiast tego utrzymuj zbilansowaną dietę zawierającą „pokarmy dla mózgu”, takie jak świeże owoce i warzywa, orzechy, potrawy bogate w białko i zdrowe tłuszcze, które napędzają umysł. To samo dotyczy snu: zaplanuj spokojny sen na noc przed egzaminem oraz przed sesją nauki. Nie zapominaj też o tym, by się rozciągnąć! (patrz wskazówka 5)

💡 Tip 💡

Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, co może dać ci więcej energii i lepsze zrozumienie. Sesja jogi lub rozciągania może pomóc w koncentracji i skupieniu.

7. Realne cele

Wkuwanie wszystkiego podczas tygodnia finałowego może prowadzić do wypalenia i niepokoju a co za tym idzie do tzw. porażki edukacyjnej. Podziel materiał na tematy/kategorie i przeglądaj je etapami, aby w pełni przyswoić informacje przed egzaminem. (patrz wskazówka 3)

Oto pomysł na kategorie:

  • A: będzie na 100%,
  • B: możliwe, że się pojawi,
  • C: mniej niż 50% szansy na pojawienie się.

Zacznij od nauki tych rzeczy, które zakwalifikowałeś pod kategorię A i na koniec zostaw te mniej przydatne (na teście) informacje. W ten sposób w momencie, gdy masz mało czasu, nadal masz realne szanse na sukces!

8. Odstaw na bok czynniki rozpraszające

Osiągnięcie 100% skupienia może nie być proste, dlatego zrób sobie przerwę od telefonu, znajomych i wszystkich „rozpraszaczy”. Włącz muzykę instrumentalną lub słuchawki z redukcją szumów i przełącz telefon w tryb samolotowy, aby skupić się na nauce.

9. Czas na test

Jeśli uczysz się w domu, poproś rodzica lub rodzeństwo o quiz z informacjami, które już znasz. Studenci mają tendencję do zapamiętywania informacji, na podstawie których byli pytani, lepiej niż informacji, które po prostu przeglądają.

Dla tych, którzy nie lubią być odpytywani dobrą opcją mogą być fiszki! Na jednej stronie kartki wpisz zagadnienie/pojęcie a na drugiej jego wyjaśnienie. Uczysz się poprzez sprawdzanie czy pamiętasz co jest po drugiej stronie kartki!

10. Nagroda motywuje

Dobre nawyki w nauce to krok w stronę sukcesu! Zafunduj sobie małe nagrody za dobrze zapamiętaną partię materiału bądź zdany quiz (patrz wskazówka 9). Zdrowe przekąski, przyjemne spacery na świeżym powietrzu, a nawet odcinek ulubionego serialu to dobry sposób na motywację.

Znajomość własnych skutecznych strategii uczenia się jest kluczem do sukcesu w nauce, a także pomoże w projektach zawodowych i prezentacjach po ukończeniu studiów. Znalezienie najlepszych wskazówek do nauki pozwoli Ci zaoszczędzić czas i energię oraz zapewnić najlepsze wyniki.

Mam nadzieję, że jesteście już zmotywowani do pracy!

Koniecznie dajcie znać jakie strategie nauki są Wam bliskie i czy wykorzystujecie do nich powyższe wskazówki.